Помогите составить 10 предложений 5- в прямой речи и такие же 5- в косвенной речи ( на английском ) дам высокие баллы !!!! заранее спасибо ❤

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
She said:' Hello!' James asked me:"What you are waiting for?" Marta said quickly: 'It's long story' He said:'I will help you, when you will ask. I promise.' I said:'Goodbuy.' She said that in cafe near centre food was awful. Doctor said that i am not ill. Kate said that party on Monday it is a bad idea. Sirius said that teacher didn't give us home tasks. Marlen said that her favourite book is 'Fault in our Stars'.