Поставьте существительные в притчжательный падеж, используя - 's, - ' или ...f... пример

Поставьте существительные в притчжательный падеж, используя - 's, - ' или ...f... пример: shoes/ George- George's shoes. 1) tablets/my friends 2) the queen/ England 3) house/her parents 4) department/the women 5) cat/linda and Jason
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.my friends' tablets 2.the queen of England 3.her parents' house 4.the women's department 5.Linda's and Jason's cat