Умножим на 1/2 1/2*sinx-V3/2*cosx=0 cosPi/3*sinx-sinPi/3*cosx=0 sin(x-Pi/3)=0 x-Pi/3=Pi*n, nєZ x=Pi/3+Pi*n, nєZ.
Это так. sin x - кор (3cos x) = 0 sin x = кор (3cos x) sin^2 x = 3cos x 1 - cos^2 x - 3cos x = 0 cos^2 x + 3cos x -1 = 0 cos x = y y^2 + 3y -1 = 0 D = 9 + 4 = 13 y1 = cos x1 = (-3 + кор (13)) / 2 y2 = cos x2 = (-3 - кор (13)) / 2 x1 = arccos [(-3 + кор (13)) / 2] + 2Pi*k x2 = arccos [(-3 - кор (13)) / 2] + 2Pi*k