Пожалуйста! Помогииите! Напишите рассказ про любой город Великобритании.(7-8 предложений). На английском.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
The capital of Scotland, a UK city - Edinburgh. In Edinburgh there are many shops with souvenirs. Edinburgh is famous for its museums. Around Edinburgh's  many volcanoes. In the cafe of Edinburgh wrote the first novel about Harry Potter. The city is very worm. Winter is also very worm. It's a wonderful city.