Read, choose and complete. Shy Good Loud Strong Pretty King 1. John is very ........................... . He always makes so much noise. 2.

Read, choose and complete. Shy Good Loud Strong Pretty King 1. John is very ........................... . He always makes so much noise. 2.James never talks to the girls in his class. He is very ................. . 3. Mary looks very ................... in that dress. 4. She found a kitten in the street and took in home. She is so ................ to animals. 5. Piss is a very ...................... student. He always gets the btst marks in the class. 6. Tom is so ..................... that he can lift Charles!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
К первому примеру будет слово "loud" - громкий; ко второму будет "shy" - застенчивый; третий пример "pretty" - симпатичная; в четвёртом... возможно у вас произошла опечатка в слове "King" так как в четвёртом предложении уместно будет написать "Kind" - добрый(ая) пятое "good" - хороший и наконец шестое  "strong" сильный. вам надо вместо многоточий записать названные мною выше слова на английском. Удачи!