Составить 10 вопросительных предложений в Present Simple с краткими ответами
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)Do you go to school ?Yes,I do 2)Do you play basketball? No, I don’t. 3)Do your friends speak English? Yes, they do. 4)Does Max like play computer games? Yes, he does. 5)Does your brother go to the museum ? No, he doesn’t. 6)Do you play tennis every week?No? I don’t. 7)Do you like to watch comedy shows?Yes,I do8)Does he read every day?No,he doesn’t. 9)Do you live in Moscow?Yes,I do10)Do they work at the factory?Yes,I do