Составьте предложения со словами spiritual , appeal , maintain , aesthetic , mankind , enrich . Но не слишком сложные предложения

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.      I hope for a spiritual renaissance. 2.      The new neighborhood did not appeal to Carrie. 3.      We maintain our positive view on the company. 4.      She has an aesthetic sense. 5.      A war is one of the major evils facing mankind. 6.      It is necessary to enrich the mind with knowledge.