Сроооооооооооочно помогите !!!!!Перепишите следующие предложения, вставляя в места пропусков неопределенный (a/an) или определенный (the) артикли, где необходимо, переведите предложения на русский язык. 1. ... Tower Bridge is ....

Сроооооооооооочно помогите !!!!!Перепишите следующие предложения, вставляя в места пропусков неопределенный (a/an) или определенный (the) артикли, где необходимо, переведите предложения на русский язык. 1. ... Tower Bridge is ... first bridge over ... Thames coming from ... sea. 2. ... car isn’t in ... very good ... condition. 3. What’s ... matter with ... Peter? 4. There is no ... telephone in his ... house. 5. Tell him it is not ... good enough.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Tower bridge is the first bridge over the thames coming from the sea The car isn't in a very good condition What's the matter with Peter? There is no telephone in his room Tell him it is not good enough