Tom is a schoolboy. This girl is his sister. She’s a schoolgirl, too. Her name’s Kate. Please take your book out of your bag, Kate. Don’t give me your book. Open it at page two and read Text One. Thank you. Sit down, please. Yo...

Tom is a schoolboy. This girl is his sister. She’s a schoolgirl, too. Her name’s Kate. Please take your book out of your bag, Kate. Don’t give me your book. Open it at page two and read Text One. Thank you. Sit down, please. Your mark is good. Don’t copy out this text now. Do it at home, please. “What’s this?” “It’s an exercise-book.” “What color is it?” “It’s white.” “What’s Kate?” “She’s a schoolgirl.” “What is Kate doing now?” “She’s reading.” “Are you reading, too?” “No, I’m not.” Переведите пожалуйста этот текст
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Том - школьник. Эта девочка его сестра. Она тоже школьница. Её зовут Катя. Пожалуйста не вытаскивай свою книгу из рюкзака, Катя. Не давай мне свою книгу. Открой на второй странице и прочитай первый текст. Спасибо тебе. Садись, пожалуйста. Твоя оценка хороша. Не копируй этот текст сейчас. Сделай это дома, пожалуйста. "Что это?" "Это рабочая тетрадь." "Что это за цвет?" "Это белый" "Кто такая Катя?" "Она школьница." "Что Катя сейчас делает?" "Она читает." "Ты тоже читаешь?" "Нет, я не читаю."