Укажите исчисляемые и неисчисляемые существительные. Мопсу, tea, car, rain, song, music, milk, time, story, brother, family, light, river, ocean, water, minute, flower, jam. fish, process, information, friend, friendship, teach...
Укажите исчисляемые и неисчисляемые существительные. Мопсу, tea, car, rain, song, music, milk, time, story, brother, family, light, river, ocean, water, minute, flower, jam. fish, process, information, friend, friendship, teacher, pen. photo, advice, goods, wife, clothes, meat, paper, egg. wine, cheese.
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
исчисляемые существительные: car, rain, song, time, story, brother, family, light, river, ocean, water, minute, flower, fish, process, friend, teacher, pen. photo, wife, paper, egg, cheese.
неисчисляемые существительные: Моneу, tea, music, milk, jam. fish, information, friendship, advice, goods, clothes, meat, wine, cheese. Некоторые "неисчисляемые" иногда бывают исчисляемыми.