Вставьте в предложения глагол to be в форме единственного или множественного числа is/are.

Вставьте в предложения глагол to be в форме единственного или множественного числа is/are.1. Our furniture… getting old. 2. All my belongings… in my bag. 3. Physics… a compulsory subject at school. 4. Her jeans… black. 5. Billiards…played all over the world.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Our furniture IS getting old. 2. All my belongings ARE in my bag. 3. Physics IS a compulsory subject at school. 4. Her jeans ARE black. 5. Billiards IS played all over the world.
Гость
А что тут сложного? Если существительное в единственном числе, то is, если во множественном то are.