Задайте вопросы к предложению: Alice learned a new fairy tale a week ago

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Когда Алиса узнала новую сказку?                                                                   When Alice found out a new tale?
Гость
What did Alice learn a week ago? When did Alice learn a new fairy tale? Did Alice learn a new fairy tail a week or a month ago? Alice learned a new fairy tail a week ago,didn't she?