Заполните пропуски соответствующими формами глагола to be: 1.1.....a man. 2. She.....a woman. 3. They.....men. 4. You.....nice. 5. It.....interesting. 6. They.....teachers. 7.We .....students. 8. He ..я. black. 9.1.....white....
Заполните пропуски соответствующими формами глагола to be:
1.1.....a man. 2. She.....a woman. 3. They.....men. 4. You.....nice. 5. It.....interesting. 6. They.....teachers.
7.We .....students. 8. He ..я. black. 9.1.....white. 10. It.....small. 11. You.....good. 12. They.....bad. 13. It
.....thick. 14. They.....thin. 15. It......new. 16. They.....old.
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.1...am..a man. 2. She...is..a woman. 3. They...are..men. 4. You.are....nice. 5. It..is...interesting. 6. They..are...teachers.
7.We .are....students. 8. He ..is black. 9.1...am..white. 10. It..is...small. 11. You..are...good. 12. They.are....bad. 13. It
.is....thick. 14. They..are...thin. 15. It....is..new. 16. They.are....old.