1. Используйте слова в скобках для образования предложений в Present Simple. Обратите внимание, в какой форме должно стоять предложение (утвердительной, вопросительной или отрицательной). 1) His brother _____ in an office. ( wo...

1. Используйте слова в скобках для образования предложений в Present Simple. Обратите внимание, в какой форме должно стоять предложение (утвердительной, вопросительной или отрицательной). 1) His brother _____ in an office. ( work) 2) You _____ English well. ( speak) 3) My mother ____ fish. (not / like) 4) ____ they ____ the flowers? ( water) 5) His sisters _____ a bike. (not / ride) 6) ____ Mary_____ coffee? ( drink) 2. Образуйте отрицательную и вопросительную форму предложений. 1) They live in Moscow. 2) He goes to school on Saturday. 3) She plays tennis in the morning. 4) We work every day. 5) I usually watch TV at 7 o'clock.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 1.works 2.speak 3 doesn't like 4 do they water 4 do not ride... 5 does Mary drink.... 2 1 They don't live in Moscow. Do they live in Moscow? 2 He doesn't go to school on Saturday. Does he go to school on Saturday? 3 She doesn't play tennis in the morning. Does she play tennis in the morning? 4 We don't work every day. Do we work every day? 5 I don't usually watch TV at 7 o'clock. Do you usually watch TV at 7 o'clock?