1. Put in the right kind of infinitive (simple, continuous, perfect, active or passive). • I ought ………… (work) right now. • Your watch ……………… (repair) by Tuesday. • I’d like …………… (do) home today. • She must ……………. (have) a sho...

1. Put in the right kind of infinitive (simple, continuous, perfect, active or passive). • I ought ………… (work) right now. • Your watch ……………… (repair) by Tuesday. • I’d like …………… (do) home today. • She must ……………. (have) a show – I can hear the water running. • It’s important …………… (listen) to people. • She hopes ………….. (choose) for the national team. • Try …………. (not be) back late. • You should …………. (tell) me you were ill. • He doesn’t like …………. (interrupt) while he’s working. • I’d like ………….. (see) her face when she opened the letter.
Гость
1. Поставить в правильный вид инфинитив (простой, сплошной, совершенный, активный или пассивный). • Я должен ............ (работать) прямо сейчас. • Часы .................. (ремонт) во вторник. • Я бы хотел ............... (делать) сегодня домой. • Она должна ................ (есть) шоу – я слышу, как бежит вода. • Это важно ............... (слушай) людям. • Она надеется .............. (выбрать) за сборную. • Попробовать ............. (не) поздно. • Вы должны ............. (сказать) мне, что ты болен. • Ему не нравится ............. (прерываний), пока он на работе. • Я бы хотел .............. (увидеть) ее лицо, когда она открыла письмо.