1. Соотнесите слова и их объяснения : 2. Употребите глаголы в Passive Voice :

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. environment - c population - g poison - d pollution - e shortage - a dump - f nuclear - h weapon - b 2. The work should be finished by us in two days Little boy was left at home by his parents English books are often bought by us Many letters are written by me The flowers are always watered by boy A tent should be put up on the bank of the river by us