1.  Write  Possessives.                 Example:  name, my brother -  my brother' s  name                1) Ted, uncle____________________________________________________                             2) friend,  his  sister  ___...

1.  Write  Possessives.                 Example:  name, my brother -  my brother' s  name                1) Ted, uncle____________________________________________________                             2) friend,  his  sister  _____________________________________________                             3) hat, Mike ____________________________________________________                             4) her  aunt,  name  ______________________________________________                                         2.   Fill  in the gaps. Use  your imagination.                                                                              Sally' s   family  live   in  London.  Her  Granny's  name  is __________________________.     Her  Grandpa's  name  is ___________.  Her mother's name is  _______________.  Her  father's  name _________  __________.  Her father's  sister is her _____________.  Her name __________  __________.    ___________________ is  jane's   brother.    He is  her  mother's ___________.       __________________ is __________ sister.                                 .                                                                                                                                     .
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 1) Ted's uncle 2) His sister's friend 3)Mike's hat 4)her aunt's name 2 1)Charlotte 2)Tom 3)Sara 4)Alex 5)aunt 6) is Kate 7) Alan