1. You know you (be) my best friend. 2. You always (be) my best friend 3. Granny (be) i I must visit her today 4. Granny (be) ill for a week. I must visit her again. 5. Granny (be) ill since Monday. I must visit her again. 6. H...

1. You know you (be) my best friend. 2. You always (be) my best friend 3. Granny (be) i I must visit her today 4. Granny (be) ill for a week. I must visit her again. 5. Granny (be) ill since Monday. I must visit her again. 6. How long she (be) ill? Помогите пожалуйста!!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.are2.are3.is4.is5.is5.is(вставляла в present simple)