10 полных предложений в present simple ( с неправильными глаголами : abide awake be bear beat begin bend bet bid bind bite bleed blow break breed bring broadcast build burn burst

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1/ We always abide all rules of our school. 2/ I usually awake early in the morning. 3/ I never beat the weak children or animals. 4/ They often begin their work at 8.30 in the morning. 5/ She can't bend this branch and puts it aside.   6/ Our dog doesn't bite anybody but everybody is afraid of it. 7/ As a rule in winter a wind blows and it often snows. 8/  I never break anything but my sister does.   9/ Our mother bring something tasty every day. 10/ They  build a lot of new schools every year.