10 предложений в отрицательной форме по английскому языку напишите плиз (пожалуйста)
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.The animals aren't going to live in our houses.2.I am not as tall as Katy.3.Costumes for a play aren't always expensive.4. You can't make a dress out of sheet.5. Mother didn't go to the shopping this morning.
Гость
She won't write emails.
His wife won't ride a motorbike.
Tom and Anne didn't have breakfast.
Maria and Carlos didn't do the h/w.
Peter didn't know the teacher.
Скажи пожалуйста за то, что я составила эти предложения, при том что ты любишь командовать!