11. Переведите на английский язык. 1 - Ты можешь показать мне свои игрушки? - Да, они в маминой комнате. 2 - Можно мне почитать эту книгу? - Нет, нельзя. Ты еще маленький. 3 - Ты должна надеть это платье. 4 - Почему ты дома? Ты...

11. Переведите на английский язык. 1 - Ты можешь показать мне свои игрушки? - Да, они в маминой комнате. 2 - Можно мне почитать эту книгу? - Нет, нельзя. Ты еще маленький. 3 - Ты должна надеть это платье. 4 - Почему ты дома? Ты болен? - Да, я болен. - Можно мы придем навестить тебя? - Нет, вам нельзя приходить ко мне. 5 - Том, почему твоя рубашка на моей кровати? Ты должен забрать ее в свою комнату.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1-Can you show me your toys? -Yes, they are in the mother's room. 2-Can I read this book? -No, you can't. You are too young. 3-You have to put on this dress. 4-Why are you at home? Are you ill? -Yes, I'm ill. -Can we come to visit you? -No, you can't come to me. 5-Tom, why your shirt on my bed? You should to take it away in your room.
Гость
1. Can you slow me your toys? -Yes, they are in mom`s room. 2. Can i read this book? - No? you are can not. You are young  3. You should were this dress 4. Why you are at home? You are sick? -Yes, I`m sick -Can we come visit you? -No, you can`t visit me. 5. Tom, why is your shirt on my bed? You have to take her im your room.