11. Спишите предложения, употребив глаголы, данные в скобках, в Present Continuous. Переведите предложения на русский язык: 1. He (to go) to speak to my parents. 2. My father (to work) in the garden at the moment. 3. They (to h...

11. Спишите предложения, употребив глаголы, данные в скобках, в Present Continuous. Переведите предложения на русский язык: 1. He (to go) to speak to my parents. 2. My father (to work) in the garden at the moment. 3. They (to have) supper now.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. He is going to speak to my parents. - Он собирается поговорить с моими родителями. 2. My father is working  in the garden at the moment. - Мой отец сейчас работает в саду. 3. They are having supper now. - Они сейчас ужинаютю