№1.Замените слова в скобках личными местоимениями: 1)After dinner (Dima) had a rest. 2)Many of my (friends) are my classmates. 3)(My fathers) name is Ivan Petrovich. 4)Please dont ask (Peter). 5)(English people) usually have (l...

№1.Замените слова в скобках личными местоимениями: 1)After dinner (Dima) had a rest. 2)Many of my (friends) are my classmates. 3)(My fathers) name is Ivan Petrovich. 4)Please dont ask (Peter). 5)(English people) usually have (lunch) about one o`clock.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. he 2. Many of them are my classmates. 3. His 4. him 5. They, it