21 балл!!!Составьте 4 предложения по функциям Future Simple.Функции обведены на фото синим + пример.Составьте к функциям СВОЙ ДРУГОЙ пример.Всего 4 функции.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.Will you close the window?(Закроешь окно?) 2.We will help you.(Мы тебе поможем) 3.I am sure people will live at the moon by 2040.(Я уверен,что люди будут жить на луне к 2040) 4.A:Oh,it's cold here(Ух,здесь холодно) B:I will turn the heater on.(Я включу обогреватель)
Гость
1. Will you clean the room? 2. I'll buy tikets to the theatre. 3. I think that people will leave on the moon in 2060. 4. A. I want to eat/ I'm hungry.     B. I'll cook lunch for you.