4. Раскройте скобки, поставьте глаголы в нужной форме. Определите тип условного предложения на основании форм глагола в главном и придаточном предложениях. Переведите. 1. If Helen (work) … hard, she (pass) … her exams. 2. If i...

4. Раскройте скобки, поставьте глаголы в нужной форме. Определите тип условного предложения на основании форм глагола в главном и придаточном предложениях. Переведите. 1. If Helen (work) … hard, she (pass) … her exams. 2. If it (rain) … tomorrow, we (not go) … swimming. 3. If Mary (not send) … any invitations, nobody (come) … to the party. 4. If I (know) … his address, I (write) … to him. 5. If I (find) … some money, I (take) … it to the police station.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Works, will pass. 2. Rains, will not go. 3. Won't send, will come. 4. Knew, would write. 5. Will find, will take.