4. Запомни пропуски словами some или any. - Have you got (1).............apples? - Sorry, we haven't got (2)..............apples today. But we've got (3)..............oranges. - OK. Four oranges, please. - Here you are. Anythin...

4. Запомни пропуски словами some или any. - Have you got (1).............apples? - Sorry, we haven't got (2)..............apples today. But we've got (3)..............oranges. - OK. Four oranges, please. - Here you are. Anything else? We've got (4)..............fine strawberries. -Thank you. I don't want (5).............. strawberries.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
- Have you got  any......apples? - Sorry, we haven't got any......apples today. But we've got  some....oranges. - OK. Four oranges, please. - Here you are. Anything else? We've got  some.........fine strawberries. -Thank you. I don't want ....any....... strawberries. Плиз 5 звездочек и спасибко нажми. И запомни any употребляется в отрицательных предложениях и общих вопросах! Some употребляется только в специальных вопросах! Или если в предложении есть просьба тоже some употребляется! Или иногда как слово часть употребляется.
Гость
1) any 2)any 3)some 4)some 5)any