5 предложений на английском языке в Present simple

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Предложения в Present Continouos: Kate is drawing a snake now. I am cooking a cake now. My friend is playing football now. He is making photo of his dog now. We are watching an interesting horror film about ugly monsters. Предложения в Present Simple: She likes caving. He always does his homework. She dances every day. My cat eats fish every morning. I go to church every Sunday.
Гость
The Ivanovs go to Turkey every summer They live in Kongo Snow melts at O degrees Peter swims well. She dances very badly