A husband,a brother, a grandfather, a son, a master, a baron, a count,a shepherd, a host, a man, an uncle, an actor.дайте соответствующие существительные женского рода

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
A husband,a wife a brother, a sister a grandfather, a grandmother a son, a daughter a master, a mistress a Baron, a Baroness a Count-a Countess a shepherd-a shepherdess a host-a hostess    a man a- Woman    an Uncle- an Aunt    an actor-an actress
Гость
a wife; a sister, a grandmother, a daughter, а mistress, -, shepherdess, a hostess; a women, an ant; an actoress