А) Употребите нужную форму глагола to be. 1) There____many books in our library 2) My parents____in Sochi last summer 3) I____an engineer 4) Tomorrow he____in Tallin 5) What____this man? Б) Вставьте артикль, где это необходимо,...

А) Употребите нужную форму глагола to be. 1) There____many books in our library 2) My parents____in Sochi last summer 3) I____an engineer 4) Tomorrow he____in Tallin 5) What____this man? Б) Вставьте артикль, где это необходимо, 1) Mr. Smith is____teacher 2) He hasn't got____car 3) I visited my____grandparents 4)______London stands on_____Themes 5)______My brother's_____friend has____no dog В) Вставьте необходимый модальный глагол или его эквивалент, 1) My son____swim 2) We___meet at 7p'clock 3) You___not miss your classes 4) He has done his homework. Now he____go for a walk 5) You____help your little sister.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) are 2) were 3) 'm 4) will be  5)is 1) a 2) a 3) - 4) - , The 5)-,-   1)Can  2)Will 3)Can 4)Can 5)Sould