Англиийский язык ! Помогите! составьте предложения из данных слов: 1) Now, a literature lesson, we , having, are. 2) A child, sleeping , in the bedroom, now , is. (Здесь может быть ошибка! Если не можете не надо делать, cкажу ...

Англиийский язык ! Помогите! составьте предложения из данных слов: 1) Now, a literature lesson, we , having, are. 2) A child, sleeping , in the bedroom, now , is. (Здесь может быть ошибка! Если не можете не надо делать, cкажу несмок) 3)Isn_t , now , he , a story ,reading. 4)Are , drinkining, they, milk? 5) Volleyball, my friends, playing, in the garden, are
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. We are having a literature lesson now. 2. A child is sleeping in the bedroom now. 3. He isn't reading a story now 4. Are they drinking milk? 5. My friends are playing volleyball in the garden.