Английские словосочетания на тему Что можно делать дома(домашние занятия)? Хотя бы 5-10 словосоч. на английском

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1/ watch interesting films on  tv 2/ read  and write letters 3/ help parents about the house 4/ play the computer games 5/ cook breakfast , lunch, dinner 6/ play with little brothers or sisters 7/ wash up the dishes 8/ feed a pet 9/ water the flowers 10/ sweep the floor in the kitchen