Ask a general question and a special question to the sentence. My brother likes skating and skiing in winter

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Задать общий вопрос и специальный вопрос к предложению. Мой брат любит катание на коньках и лыжах в зимний период
Гость
Does my brother like sksting and skiing in winter? What does my brother like to do in winter?