C1. Поставьте глаголы в нужную форму. Запишите грамматически правильное предложение 1. My brother _______yesterday. a)will cry b) cries c) cried 2. My little sister _____every day. a) will cry b) cries c) crie...

C1. Поставьте глаголы в нужную форму. Запишите грамматически правильное предложение 1. My brother _______yesterday. a)will cry b) cries c) cried 2. My little sister _____every day. a) will cry b) cries c) cried 3.Granny_____to us last week. a)came b)will come c) comes 4.Mary often____at the parties. a)will sing b)sings c)didn’t sing 5.Our family____to London next year. a)will go b)went c)goes 6. We ____our cat an hour ago. a)feed b)will feed c) fed 7.Ann___a party last Saturday. a) has b) had c) have 8.I usually ____up at 7 o’clock. a) get b) will get c) got 9 )Kate____TV two hours ago. a) watch b) will watch c) watched 10. This girl____in the park yesterday. a) skates b) skated c)will skate
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. cried 2. cries came sings will go fed  had get watched skated