Choose the correct item 1) A lot of people love to...........costumas at carnivals. A. wear B. make C. heva 2)Children like to.......... parties. They make a lot of noise. A. blow B. do C. take 3)Peple usully .......... drums a...

Choose the correct item 1) A lot of people love to...........costumas at carnivals. A. wear B. make C. heva 2)Children like to.......... parties. They make a lot of noise. A. blow B. do C. take 3)Peple usully .......... drums at parades. A. make B. play C. dance 4)My grendperens always ............ cakes when they visit us. A. do B. cook C. brink Помогите пожалуйста.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. A 2. B 3. B 4. B или A (и то, и то прост можно)
Гость
1.to make 2.to do parties 3.dance 4.cook