Choose the opposites. Write them down in pairs. (Подобрать антонимы(слова с противоположным значением)

Choose the opposites. Write them down in pairs. (Подобрать антонимы(слова с противоположным значением)и запишите парами). Помогите пожалуйста под буквой "b". Думать лень :-)
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
To disagree, to take off, to remember, to be wrong, to stop, to break, to hate, to lose, to open, to take, to stand, to be quiet,