Circle the correct verbs. 1)Strawberries is/are delicious. 2)Rice is/are good for you. 3)Spaghetti is/are from Italy. 4)Tomatoes is/are red. 5)Chips is/are nice with hamburgers. 6)Blue cheese is/are horrible. 7)Fruit is/are a g...

Circle the correct verbs. 1)Strawberries is/are delicious. 2)Rice is/are good for you. 3)Spaghetti is/are from Italy. 4)Tomatoes is/are red. 5)Chips is/are nice with hamburgers. 6)Blue cheese is/are horrible. 7)Fruit is/are a good cnack.   помогите мне с англиским пожалуйста мне срочно надо!кто мне поможет в долгу не останусь
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. are 2. is 3. is 4. are 5. are 6. is 7. is