Countable and uncountable nouns Chocolate, accommodation, rice, prawn, sandwich, salad, pizza, vegetable, chicken, information, tomato, bag, soap, luggage, tourism, potato, towel, furniture, sheet, advice, su...

Countable and uncountable nouns Chocolate, accommodation, rice, prawn, sandwich, salad, pizza, vegetable, chicken, information, tomato, bag, soap, luggage, tourism, potato, towel, furniture, sheet, advice, sugar, facility, milk, omelette, service, salt, aubergine, coffee, salmon. countable uncountable
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Uncountable: Chocolate, accommodation, rice, information, soap, luggage, tourism,  furniture, advice, sugar, milk, salt,  coffee  Countable: prawn, sandwich, salad, pizza, vegetable, chicken, tomato, potato, towel, sheet, facility, omelette, service, aubergine,  salmon - исчисляемое сущ, но имеет одну форму как для множественного, так и для единственного числа (т.е. "s" не прибавляется)