Дополните словосочетание,поставив сущ во множественное число A toy-three... A goat-five... A teacher-many... A sheep-six... A man-seven... A rabbit-ten... A goose-nine... A picture-two... A puppy-many... A doll-eight... A ball-...

Дополните словосочетание,поставив сущ во множественное число A toy-three... A goat-five... A teacher-many... A sheep-six... A man-seven... A rabbit-ten... A goose-nine... A picture-two... A puppy-many... A doll-eight... A ball-ten ... A cock-four... A school bag-two ... An ex book-ten...
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
A toy-three... toys  A goat-five... goats  A teacher-many... teachers  A sheep-six... sheep   A man-seven... men  A rabbit-ten... rabbits  A goose-nine... geese  A picture-two... pictures  A puppy-many... puppies  A doll-eight... dolls  A ball-ten ... balls
Гость
toys goats teachers sheep men rabbits geese pictures puppies dolls balls cocks school bags ex books