Допоможіть, будь ласка 2. You went to bed late and didn`t wake up in time for work. 3. You want to go to the safari park with M

Допоможіть, будь ласка 2. You went to bed late and didn`t wake up in time for work. 3. You want to go to the safari park with Michael, but you`re afraid of lions. 4. You would like to write a letter to Fred but you don`t have his address. 5. You went skiing and broke your leg. 6. You didn`t go to the concert because you didn`t know about it. 7. You have to stay in bed because you`ve got the flu. 8. You are lost in London because you don`t have a map.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
2. Ты лег спать поздно и не проснулся вовремя на работу 3:ты кочешь пойти на сафари с Майклом, но ты боишься львов 4. Тебе хотелось бы написать письмо Фреду , но у тебя нет его адресса 5. Ты поехал кататься на лыжах, но сломал руку 6. Ты не пршел на концерт, потому что не знал о нем 7. Ты должен оставаться в постели, поскольку у тебя грипп 8. Ты потерялся в Лондоне, так как у тебя не было карты