Healp! Переведите на русский язык, обращая внимание на Participle I и Participle II. 1. A person taking a bath is our patient. 2. A person taking to the hospital was his brother. 3. The letter written by him was very long. 4. D...

Healp! Переведите на русский язык, обращая внимание на Participle I и Participle II. 1. A person taking a bath is our patient. 2. A person taking to the hospital was his brother. 3. The letter written by him was very long. 4. Don't make mistakes writing a letter. 5. The question put to the professor was important. 6. While putting the flowers into the vase he broke it. 7. I saw my friend saying good bye to his girl-friend. 8. She didn't understand the word said by him. 9. He didn't see the things kept in her box. 10. Ann entered the room keeping a book in her hand.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Человек, принимающий ванну, наш пациент. 2. Человек, доставленный в больницу, был ее братом. 3.Письмо, написанное им, было длинным. 4.Не делай ошибок при написании письма ( тут никак дееп-ый оборот на русском не сделаешь) 5.Вопрос, поставленный профессором, был важным. 6.Она разбила вазу, кладя в нее цветы. 7.Я видела друга, прощавшегося с его девушкой. 8.Она не понимала слов, сказанных им. 9.Он не видел вещей, сложенных в коробку. 10. Аня вошла в комнату, держа книгу в своей руке.