I. Определите грамматическое время в следующих предложениях. 1) She cooks dinner almost every day

I. Определите грамматическое время в следующих предложениях. 1) She cooks dinner almost every day. 2) They are playing tennis now. 3) We went to Moscow last week. 4) The children were watching a cartoon at 7 o’clock yesterday. 5) She will go to London next year. II. Задайте общие (прямые, yes/no questions) вопросы к предложениям в задании I.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) Present Simple 2) Present  Continuous 3) Past  Simple 4) Past  Continuous 5) Future Simple