IV. Раскройте скобки и поставьте глаголы в будущее время (Simple, Continuous, Perfect), переведите предложения на русский язык. 1. Engineers (to discuss) this problem tomorrow. 2. We (to have) meeting from 12 to 15 ...
IV. Раскройте скобки и поставьте глаголы в будущее время (Simple, Continuous, Perfect), переведите предложения на русский язык. 1. Engineers (to discuss) this problem tomorrow. 2. We (to have) meeting from 12 to 15 on Monday. 3. I (to finish) my report by next month. 4. My friend (to know) the result of his job interview in a day. 5. What you (to do) at nine o’clock tomorrow?
Ответ(ы) на вопрос:
1. Engineers will discuss this problem tomorrow. - Инженеры обсудят эту проблему завтра.
2. We will be having meeting from 12 to 15 on Monday. - Наша встреча состоится в понедельник с 12 до 15.
3. I will have finished my report by next month. - Я закончу свой доклад/отчет к следующему месяцу.
4. My friend will have known the result of his job interview in a day. - Мой друг узнает результаты собеседования о приеме на работу через день.
5. What will you be doing at nine o'clock tomorrow? - Что будешь делать завтра в девять часов?