Из этих предложений ндо составить вопросительные и общие предложения. 1.I get up do you get up2. He drows well3. My sister cleans the table4. My brother feed pets5. They go-abroad6. We ask a lot of quetions7. I do my homework8....

Из этих предложений ндо составить вопросительные и общие предложения.  1.I get up do you get up 2. He drows well 3. My sister cleans the table 4. My brother feed pets 5. They go-abroad 6. We ask a lot of quetions 7. I do my homework 8. He does his homework заранее спасибо за ответ!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. I get up – Do you get up? 2. He draws well – Does he draw well? 3. My sister cleans the table – Does my sister clean the table? 4. My brother feeds pets – Does my brother feed the pets? 5. They go abroad – Do they do abroad? 6. We ask a lot of questions – Do we ask a lot of questions? 7. I do my homework – Do you do your homework? 8. He does his homework – Does he do his homework?