Измени предложения из Active в Passive: 1.Somebody cleans the room every day. 2.I will finish me work about six o`clock. 3.My father gave me some good advice 4.We visit many museums every year В помощь:Present Simple Passive^am...

Измени предложения из Active в Passive: 1.Somebody cleans the room every day. 2.I will finish me work about six o`clock. 3.My father gave me some good advice 4.We visit many museums every year В помощь:Present Simple Passive^am is +V3 are Past Simle Passive:was +v3 were Future Simple Passive:will be +V3
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.Somebody does not clean the room every day. 2. I won*t finish me work about six o*clock. 3. My father didn*t give me some good advice. 4. we don*t visit many museums every year