Измените предложения по образцу: Например: Shakespeare wrote “Romeo and Juliet”. (Шекспир написал «Ромео и Джульетту».) – “Romeo and Juliet” was written by Shakespeare. («Ромео и Джульетта» была написана Шекспиром.) 1. Popov i...

Измените предложения по образцу: Например: Shakespeare wrote “Romeo and Juliet”. (Шекспир написал «Ромео и Джульетту».) – “Romeo and Juliet” was written by Shakespeare. («Ромео и Джульетта» была написана Шекспиром.) 1. Popov invented radio in Russia. (Попов изобрел радио в России.) 2. Every four years people elect a new president in the USA. ( Каждые 4 года народ выбирает нового президента в США.) 3. The police caught a bank robber last night. (Полиция поймала грабителя банка прошлой ночью.) 4. Sorry, we don’t allow dogs in our safari park. (Извините, но мы не допускаем собак в наш сафари парк.) 5. The postman will leave my letter by the door. (Почтальон оставит мое письмо у двери.)
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) the radio was invented in Russia by Popov 2) a new president is elected every four years in USA 3) a bank robber was caught by the police last night 4) the dogs are not allowed in the safari park 5) my letter will be left by the door