Измените слова, данные в скобках, на однокоренные так, чтобы сохранялся смысл предложений, и запишите только полученные слова. 1) She was ______ and shouted very loudly. (scare) 2) It’s the most ______ group in our country. (su...

Измените слова, данные в скобках, на однокоренные так, чтобы сохранялся смысл предложений, и запишите только полученные слова. 1) She was ______ and shouted very loudly. (scare) 2) It’s the most ______ group in our country. (success) 3) Last month I visited an art ______ . (exhibit) 4) The Christmas Tree came _____ from Germany. (origin)
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
scared successful exhibition originally