Изменив лишь одно слово, перефразируйте американский вариант предложения в британский.1) Give me your eraser, please!2) I need to go the mail to get my parcel.3) What do we have for breakfast today? – Oatmeal.4) Could your rese...

Изменив лишь одно слово, перефразируйте американский вариант предложения в британский. 1) Give me your eraser, please! 2) I need to go the mail to get my parcel. 3) What do we have for breakfast today? – Oatmeal. 4) Could your reserve a table for two for today’s evening ?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) give me your rubber, please!  2) I need to go the post to get my parcel. 3) What do we have got for breakfast today? - Oatmeal. (Точно не знаю, честно говоря, но вроде бы британцы в разговорной речи используют have got в то время как американцы - have to)  4)Could your book a table for two today's evening?