К 2 предложениям сделайте Общий Альтернативный Специальный Вопрос к подлежащему Разделительный Плииз

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
We wrote a dictation last week. Общий Did we write a dictation last week? Альтернативный Did we wrote a dictation or a composition last week? Специальный When did we write a dictation? К подлежащему Who wrote a dictation last week? Разделительный We wrote a dictation last week, didn't we? My brother likes sport. Общий Does my brother like sport? Альтернативный Does my father or my brother like sport? Специальный What does my brother like? К подлежащему Who likes sport? Разделительный My brother likes sport, doesn't he?