К предложению нужно задать 8 вопросов: общий, разделительный, альтернативный и специальные Kate forgot to send the letter yesterday. БУДУ ОЧЕНЬ БЛАГОДАРНА!!!! СПАСИБО ЗАРАНЕЕ

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Общий: Did Kate forget to send the letter yesterday? Спец: When did Kate forget to send the letter? What did Kate forget to do yesterday? Альтерн: Did Kate forget or remeber to send the letter yesterday? Did Kate forget to send the letter yesterday or the day before yesterday? Разд: Kate forgot to send the letter yesterday, didn`t she? Kate didn`t forget to send the letter yesterday, did she? (К подлежащему: Who forgot to send thу letter yesterday?-She did.