Хелп ми, плиииз)))!!!! Определите видо-временную форму и залог глагол- сказуемого: 1. much basic work has done in Britian on electronic computers.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Much basic work has (?) done (Present Perfect Active) in Britain on electronic computers. 1. Much basic work has been done (Present Perfect Passive) in Britain on electronic computers. 1. Большая часть основной работы проделана в Великобритании на компьютерах.